گارنت

گارنت

کانی های گروه گارنت که شامل دو دسته یوگراندیت ( یوواروویت ، گرسولار ، آندرادیت ) و پیرالسپیت (پیروپ ، آلماندین و اسپسارتین )می باشند، کاربردهای مهمی در صنایع ساینده ، تصفیه آب و جواهر سازی دارند. گارنت های سبزایران از دیرباز در بازارهای جهانی به دلیل شفافیت و رنگ مطلوب مورد توجه گوهر شناسان قرار گرفته است، این گارنت ها در واقع در بخشی از کمپلکس افیولیتی کروم دار اسفندقه در جنوب ایران یافت شده است. ( مرجع : مقاله مطالعات کانی شناسی و طیف سنجی فروسرخ گارنت های سبز اسفندقه (www.civilica.com

گارنت در بحث تصفیه آب، آن هم در سيستم‌هاي فيلتر چند واسطه‌اي استفاده فراوان می شود (تصفيه آب شهري، جداسازي ذرات آب‌هاي فاضلاب).اين نوع فيلتر‌، از سه لايه كاني  كه اندازه آنها از بالا به پايين كاهش و چگالي آنها افزايش مي‌يابد پر می شود.يك نوع متداول آن عبارتست از: يك لايه آنتراسيت با چگالي 4/1 و اندازه ذرات 5/2-0 ميليمتر، ماسه سيليسي 6/2 و اندازه 1-4/0 ميليمتر و لايه گارنت 2/4-8/3 و 4/1-0/1 و 6/0-25/0 ميليمتر.

مهمترين ويژگي‌ گارنت مقاومت آن در برابر آلوده سازي مجدد در حين مكش وارون آب است.گونه گارنت ها در رنگ های بسیاری از جمله قرمز، نارنجی، زرد، سبز، بنفش، قهوه ای، آبی، سیاه و سفید، صورتی، و بی رنگ هستند، که شایع ترین نوع موجود آن با سایه مایل به قرمز در طبیعت می باشد.

    سبد خرید